X

Real ADT - vokály jako u Beatles

Autor: Musartedo   Published: 26.12.2015


V roce 2014 společnost Waves ve spolupráci s Abbey Road Studios uvedla na hudební trh s pluginy nový zajímavý efekt - Reel ADT. Plugin, podle slov společnosti, úspěšně emuluje původní hardware ADT Kena Townsenda.

img
Ken Townsend svým legendárním efektem vytvořil nezaměnitelný zvuk vokálních partů skupiny Beatles. Nyní se koná velký výprodej retro pluginů Waves, a tak Reel ADT, který původně stál skoro 250 dolarů, nyní pořídíte za “pouhých” 79.

Příznivější cena jistě potěší zejména příznivce zdvojování vokálů a instrumentálních linek, tzv. techniky double - tracking. Townsendův hardware dřívější, na tehdejší dobu poměrně složitý proces zdvojování tracků, automatizoval a přidal navíc nezaměnitelnou barvu, tak typickou pro pozdější alba Beatles (ADT, Artificial Double Tracking, byl poprvé použit na albu Revolver). Plugin Waves nám poměrně zdařile tuto pionýrskou dobu přiblíží - a to hned v několika rozdílných variantách, a sice ve verzi Mono, Mono - Stereo a Stereo.
 
ADT samozřejmě nejvíce zazáří právě při efektování vokálních linek. Nicméně zajímavého zpevnění a zhutnění dosáhnete například i u basové linky, při aplikaci na sólové nástroje apod. Hodně “cool” je velký otočný knoflík Varispeed, kterým stanovíme rychlost druhého magnetofonu, v porovnání s prvním magnetofonem bude buď rychlejší nebo pomalejší. Pomocí LFO pak můžete dosáhnout zajímavých flange a phase efektů.
 
Myslím, že Reel ADT je plugin, který si jednoduše zamilujete a který si i v moderních aranžmá najde své nezaměnitelné místo. Nakonec - je možné si jej z webových stránek stáhnout ve zkušební verzi a pořádně otestovat.
Related

Nový update Komplete Kontrol 1.5

Logic Pro X 10.3 - dlouho očekáváný update je tady

Správa audio souborů v Logicu Pro X