X

Time management hudebního producenta

Autor:   Published: 1.12.2017


Chcete dosáhnout větší efektivity své činnosti hudebního producenta? Pokusili jste se někdy svou hudbu prodávat prostřednictvím internetových platforem? Přečtětě si několik užitečných tipů, které vám pomohou zlepšit svůj pracovní výkon.

img

Čas je klíčem k úspěchu. Musíte to mít neustále na mysli. Je třeba najít způsob, jak dělat potřebné úkony rychle při zachování profesionálních standardů. Uspořádejte své pracovní workflow a připravte si své produkční nástroje. Efektivní organizace vašich samplů, šablon, presetů apod., které používáte k hudební produkci, je stejně důležitá jako důkladné seznámení se s DAW programem, ve kterém pracujete.

 

Současný profesionální producent by měl být schopný vytvářet hudbu v různých hudebních stylech a žánrech. Nicméně v případě, že začínáte s uplatňováním své tvorby, je určitě prospěšné zaměřit se na jeden typ hudby. Udělejte si analýzu trhu a rozhodněte se, kde byste se chtěli uplatnit. Soustřeďte se pak na vybráný okruh, vytvářejte různé typy skladeb ve vybrané oblasti a vyzkoušejte, jak se co bude prodávat a kde budete nejvíce úspěšní. Pokud zjistíte, že téma, které jste si vybrali, není příliš úspěšné, nezoufejte a mějte odvahu to změnit. 

 

Pracujte se šablonami (templates). Práce s šablonami je obrovský spořič času. Šablony budou hrát klíčovou roli při definování vašeho workflow a pracovní efektivity. Jakmile vytvoříte skladbu, se kterou jste spokojeni, uložte si ji jako šablonu. Může se zdát, že práce s šablonami není kreativní, nicméně jejich využívání představuje obrovskou časovou úsporu. Zároveň získáte vynikající analytický nástroj ke zkoumání prodeje vaší tvorby. Vytvářejte si šablony na aranžmá, na mix a master a postupně tyto šablony zdokonalujte. Časem budete schopni vytvořit novou hudební skladbu během několika hodin a zároveň ji uploadovat do knihovny nebo odeslat vašemu objednavateli při dodržení požadovaných standardů.

 

Udržujte si pozornost v průběhu práce - jednoduchý, přitom často opomíjený fakt. Vše začíná již u organizace pracovního prostředí. Pro automatizované procesy vytvořte archiv svých zdrojů. Dobrý systém správy souborů vás nebude rozptylovat a udrží vaší pozornost. Neztrácejte drahocenný čas prohledáváním složek a pevných disků. Organizace pracovního prostředí je důležitá, ať už pracujete sami nebo v týmu a určitě hodinová vyhledávání toho nejlepšího kicku spíše ubíjí kreativní proces, než aby jej nastartovala nebo urychlila.

 

Vytvářejte si týdenní a měsíční pracovních plány. Počáteční množství úkolů, které je třeba splnit, může začínajícího producenta ohromit, nebo dokonce zastrašit. Postupujte krok za krokem a vytvořte si seznam úkolů, pomocí kterého přesně definujte, kdy budete dělat určitou práci. Díky této metodě zůstanete soustředění a časem budete schopni zvyšovat svou pracovní zátěž, když pochopíte, co a kdy je zvládnutelné.

 

Dokumentujte vše, co děláte. Sledování vašich úspěchů i nezdarů je pro vaši činnost zásadní. I když zpočátku nebudete vydělávat mnoho peněz ze své produkční aktivity, je důležité vytvářet databázi svých marketingových kroků. Zaznamenávejte si přehledně vše, co považujete za důležité pro váš obchodní model. Kdy jste dokončili nahrávání skladby, kdy byla uploadována do knihovny a kdy byla schválena, kolik jste měli prodejů, kolik lidí jste oslovili přes sociální sítě apod. Důležitou součástí takové dokumentace jsou i měsíční zprávy o prodeji z každé platformy, čistý příjem na platformu apod. Čím více informací, tím lépe.

 

Informace k analýze vašeho rozvoje jsou velmi důležité. Pokud je nemáte, nebudete schopni zlepšovat svůj produkt. Sběr dat a jejich centralizace vám poskytne přehled toho, co děláte, a pomůže vám činit obchodní rozhodnutí, která budou založena na skutečnostech, a ne na odhadech. Označte si jeden den v týdnu, který věnujete výhradně aktualizaci a kontrole vašeho podnikání.

 

Vím, že výše zmíněné rady, vyžadují spoustu času a ne vždy bývají mezi umělci populární. Nejsme přece úředníci, slýchávám často. Ano, úředníci nejsme. Současný hudební byznys je ale prostředí s vysokou mezinárodní konkurencí a uspět můžete jedině v případě profesionalizace vaší práce. Efektivita a soustředěnost vám pomůže v uplatnění vašich ambicí. A věřte, čas věnovaný organizaci a analýze toho, co děláte, se vám mnohonásobně vrátí.

Related

5 cloudů hudebního producenta

Thomas Coastline - rozhovor o hudebním vzdělání